Ne
  • Dükkan
  • Kent Simgesi
  • Keyif, Aile & Spor
  • Kültür, Sanat & Etkinlik
  • Yeme & İçme
Nerede

Teknoloji alanındaki haberleri takipteyseniz fark etmişsinizdir, son zamanlarda 3D yazıcılar revaçta. Çıkan haberler kolu olmayan oğlu için ucuza protez basan baba, 3D yazıcılarla yapılan evler, arabalar gibi uç noktalarda gezse de aslında hayatımızı modifiye edebilme şansı sunan bu teknoloji hiç de erişilmez değil.

 

Dijital tasarımları somut cisimlere dönüştüren baskı makineleri kısaca 3D yazıcılar. Sırrı evlerimize sığabilecek boyutlarda olabilmesi ve dilediğiniz modeli basabilme özgürlüğü vermesinde saklı. Ev tipi bir 3D yazıcı ortalama 1000 ile 5000 dolar arası bir fiyata satılıyor ve malzeme olarak eriterek şekil verebileceği, makara olarak satılan bir çeşit plastik kullanıyor. Daha karmaşık yazıcılar da mevcut; seramik benzeri malzemeler kullanan ya da doku basarak yapay organ üretimi konusunda çalışmalarda kullanılan yazıcılar gibi. Geleceğin üretim şekline yön veren bir teknoloji bu, Obama’nın bir konuşmasında 3D yazıcılara değinip “yarattığımız her şeyi kökten değiştirme” potansiyelinin altını çizmesi boşuna değil.

 

 

Türkiye’deki devlet adamlarının diline dolanacak kadar yaygınlaşmamış olabilir ama yanı başımızda bir 3D yazıcı üssü var aslında: 3Dörtgen. 3D baskı-tarama hizmeti sunan, yazıcı ve malzemesi satan bir kafe burası, ayrıca dijital dünyanın tartışmalı para birimi Bitcoin’in Türkiye’de geçerli olduğu nadir yerlerden. Kapıdan içeri girdiğinizde sıradan bir kafe olmadığını fark ediyorsunuz zaten. Çay-kahve, ev yapımı çorba ve sandvi

Puan verin ve Yorum Yapın

Bu mekan için puanınız

angry
crying
sleeping
smily
cool
Dosya

İncelemenizin en az 140 karakter uzunluğunda olması tavsiye edilir

Mesajınız başarıyla gönderildi.

building Sahibi misiniz ya da burada mı çalışıyorsunuz?
Kendin Yönet! Kendin Yönet!

Claim This Listing

Yukarı