Ne
  • Dükkan
  • Kent Simgesi
  • Keyif, Aile & Spor
  • Kültür, Sanat & Etkinlik
  • Yeme & İçme
Nerede

Şehirden Hikayeler

Bebek – Boğaz Hattı

Love İstanbul hikayelerinin yedinci durağında şehir hayatının dinamiklerini belirleyen semti Bebek’teyiz. Boğaz’da küçük bir sahil köyüyken şimdilerde lüks ve bohemi bir arada harmanlayan bir semt haline gelen Bebek’i köşe yazarı Onur Baştürk’ün rotasıyla keşfediyoruz. İkonik mekan Lucca’nın sahibi Cem Mirap ile buluşuyoruz, hemen ardından ise doğma büyüme Bebekli, Sophie’nin işletmecisi Ülkü Alikoç’tan semtin kişiliğini dinliyoruz.

Ataşehir – Şehrin Yeni Habitatı

Love İstanbul hikayelerinin altıncı durağı olan Ataşehir’deyiz. Burası belki de İstanbul’un en sürprizli semtlerinden biri. Zira yüksek binalarının gölgesinde sanat ve iyi yemek için atan kalpler var. Burayı, sadece bu semtin yerlileri için değil tüm İstanbulluların çekim merkezi haline getiren DasDas’ı oyuncu Mert Fırat, İf Ataşehir’i işletmecisi Aykut Aydın, Fauna Restoran’ı ise sahibi ve şefi İbrahim Tuna ile keşfe çıktık.

Nişantaşı – Butik Hayat

Love İstanbul hikayelerinin beşinci adresi parfüm kokan sokakları, her türlü şıklığın arz-ı endam ettiği butikleri ile Nişantaşı. Dünyanın birçok önemli markasının yanında zevkini, görgüsünü ve felsefesini kapısı sokağa açılan dükkanlarına yansıtan tasarımcılar ile buluştuk. Bu semte en kıymetli katkıyı sağlayan moda gustoları tasarımcı Özlem Süer, Fey’den Fatoş Yalın ve tasarımcı Gönül Paksoy ile Nişantaşı’nın butik hayatına giriş yaptık.

Refik Anadol – Suyun Hafızası

Love İstanbul hikayelerinin dördüncü durağında dünyanın en önemli medya sanatçılarından Refik Anadol ile beraberiz. ‘Boğaziçi’ adlı dev eserinde Boğaz’ın dalga hareketlerinin ritmi ile büyüleyici bir veri heykeli yarattı. Sanatçı ile Kuruçeşme’den tekneye bindik. Çengelköy’e kadar denizin tam da ortasında şehrin su ile ilişkisini ve teknolojinin insanlığın gelişimindeki oynadığı rolü konuştuk.

Bedri Rahmi Eyüboğlu – İstanbul Destanı

Love İstanbul videoları ile şehrimizi daha da yakından tanımak üzere yola çıkıyoruz. Kimi zaman bir semti dükkanları, mimarisi, yeme-içme mekanları ile tanıyacağız, kimi zaman ise İstanbul’dan esinlenmiş sanatçıları ile…

İlk durağımız İstanbul aşığı ressam, şair ve yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kalamış’taki evi. ‘İstanbul Destanı’ şiiri, ‘Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere’ tabloları, şehrin birçok yerinde yer alan mozaikleri ile her adımda İstanbul’un dokusuna siniyor. “En büyük hayali Galata Kulesi ve Kız Kulesini evlendirmekti” diyen torunu Rahmi Eyüboğlu ile sanatçının evinin kapılarını Love İstanbul için açtı.

Adalar – Açık Hava Müzesi

Love İstanbul hikayelerinin ikinci adresi Prens Adaları’nın en güzeli ve en büyüğü Büyükada. Adanın son zamanlarda turist istilasına uğradığı, at sorunsalını çözemediğini biliyoruz ama tüm bunlar gelip geçici; adanın tarihi ve çekiciliği baki. Her semte farklı bir yönüyle bakmaya çalışıyoruz. Dünya üzerindeki birçok mimari tarzı bir arada yaşatan Büyükada’ya ise elbette evleri, konakları üzerinden bakacağız. Rokoko’dan Art Deco’ya, Bauhaus’dan Cumhuriyet dönemi mimarisine birçok etkiye sahip bu göz alıcı evleri Adalı mimar Yaman İrepoğlu ile turladık.

Ahmet Ümit – Beyoğlu Rapsodisi

Love İstanbul hikayelerinin üçüncü adresi Türkiye’nin vitrini olarak da tanımlayabileceğimiz Beyoğlu. Şehir hayatının kalp atışlarını duyacağınız bu semti ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ yazar Ahmet Ümit’ten dinledik. Eski Pera’dan adım adım Galatasaray’a semtin dünden bugüne tarihini kat ettik. Ahmet Ümit’in dediği gibi; “Yeryüzünün en benzersiz semtlerinden birindeyiz”…

Yukarı